ORGÁNOVÉ HODINY

 

...naše tělo je božským chrámem, a na nás je, abychom se o něj co nejlépe starali, je odrazem nás samých - jen se dobře porozhlédněte kolem sebe. Upřímně, kolik těl vypadá zdravě? A kolik z nich nemocně, pokřivěně, zanešeně, smutně, opuštěně...
Mnoho že? Ale zároveň je tu vždy jistota - vždy je možnost toto nastavení, kterým si právě procházíme, změnit :)


Náš organismus má vlastní chápání času. Orgány našeho těla nepracují neustále se stejnou intenzitou. Hodinu po hodině si vládu předávají. 
Číňané nazývají tento systém jako „orgánové hodiny“
A tak pokud budeme naslouchat tělu, prokážeme mu tu nejlepší službu. Každý orgán má dobu své „maximální pracovitosti“ a dvanáct hodin poté je zase skoro v úplném útlumu. Existuje tedy denní období, kdy náš mozek pracuje úplně nejvíce, což je vhodné například pro různé zkoušky nebo testy.


Orgánové hodiny

 

 organove-hodiny

Jak tedy vše funguje?

Od 23.00 do 1.00 hodiny ranní začíná pracovat žlučník, a tak lidé, kteří s ním mají potíže, často v tuto dobu nemohou spát a nebo se budí. 
Od 1. do 3.00 hodin přicházejí na řadu játra. V tuto dobu by se tedy neměl konzumovat alkohol, nemělo by se kouřit ani pít káva. V útlumu je naopak mozková aktivita.
mezi 3. a 5.00 hodinou startují plíce. Je to nepříjemná doba porokuřáky, astmatiky nebo lidi, kteří mají potíže s dýcháním. A pokud se vám občas stává, že se v tuto dobu budíte a nemůžete usnout kvůli nevysvětlitelné úzkosti, vězte, že nejste sami. V těchto hodinách je totiž člověk nejnáchylnější k pocitům strachu a úzkosti.
Od 5. do 7.00 hodiny je nejaktivnější tlusté střevo. Pokud jste naučeni v tuto dobu chodit na toaletu, děláte dobře. Vstávat by se v těchto ranní hodinách mělo pomalu a postupně, není vhodný žádný stres. Důležeté je dostat do těla dostatečné množství (teplých) tekutin – skvělé, když je to alespoň půl litru.
Mezi 7. a 9.00 hodinou začíná pracovat žaludek. Tělo potřebuje mnoho vitamínů a mělo by být v teple. Takže žádná ranní studená sprcha, to je pro organismus spíš nepříjemný zážitek než vzpruha.
Od 9. do 11.00 hodin pracují slinivka a slezina. V této době tělo nejlépe stráví  sladkosti a je na prvním vrcholu svých sil. Není ale dobré ho vystavovat přílišné fyzické námaze.
Od 11. do 13.00 hodiny pracuje nejvíc naše srdce. Nastává také malý útlum, takže tuto dobu je nejvhodnější strávit někde v přírodě nebo v posteli. :) (to jako dospěláci milujeme obzvlášť).
Od 13. do 15.00 hodiny je nejaktivnější tenké střevo. Plánujete-li návtěvu zubaře, je to nejlepší doba, naše zuby nejsou tolik citlivé.
Od 15. – 17.00 hodiny je na řadě močový měchýř. Důležité je hodně pít. Naše tělo je připravené na vydatné jídlo a nebude mít potíže s tím ho strávit. Je to druhý činnostní vrchol.
Mezi 17. – 19.00 hodinou vládnou ledviny. Je dobré vyhýbat se věcem, které jim škodí (alkohol, cigarety, tuky, sůl,…). A opět je důležité hodně pít. 
Od 19. do 21.00 hodiny je na řadě srdeční obal a krev. Lidská mysl je bystrá, takže je to ideální doba pro návštěvu divadla nebo čtení knihy. ‚
Řadíme sem také ochránce srdce, proto je to doba vhodná na vytváření a upevňování vztahů, ne se dívat na televizní zprávy, které zasévají příliš strachů do našeho podvědomí.
V tomto období je nejúčinnější působení masti proti bolesti nebo podpůrných léků, které užíváme.
Ve zbylé době do jedenácté večerní se tělo připravuje na spánek, takže není vhodné ho něčím namáhat nebo rušit (stres). Také už by se nemělo v této době jíst, což je náročnější pro „soví“ jedince.


  biologick hodiny